Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У нараді взяли участь керівництво Верховного Суду, член Вищої ради правосуддя Григорій Усик, заступник Голови ВККС України Олексій Омельян, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Максим Пампура, заступник Керівника Офісу Президента України Ірина Мудра, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов, а також Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Сторони обговорили стан здійснення правосуддя та функціонування судової влади за минулий рік.
За словами Голови Верховного Суду Станіслава Кравченка, у 2024 році судова влада продемонструвала стійкість та здатність ефективно функціонувати в надзвичайно складних умовах.
Він акцентував увагу на ролі національних судів у розгляді справ щодо воєнних злочинів і повідомив, що Верховний Суд оперативно реагує на правові виклики, пов’язані з війною, забезпечуючи правову визначеність та передбачуваність для спрямування судової практики в єдине русло.
Голова Верховного Суду підкреслив, що однією з найгостріших проблем судової влади є критична нестача суддівських кадрів. Низький рівень заробітної плати працівників апаратів судів спричиняє відтік кваліфікованих фахівців, що негативно впливає на ефективність роботи судової системи. Він наголосив на необхідності якнайшвидшого вирішення цих питань, зокрема шляхом прискорення конкурсних процедур із заповнення вакантних посад суддів.
Насамкінець Станіслав Кравченко від імені Верховного Суду та всього суддівського колективу щиро подякував усім присутнім за наполегливу працю та вагомий внесок у забезпечення прав громадян на справедливий судовий захист.
Заступник Керівника Офісу Президента України Ірина Мудра висловила своє бачення ключових проблем функціонування судової влади, а також навела основні пріоритети розвитку на сьогодні.
Вона наголосила на важливості затвердження критеріїв доброчесності та їх врахування при вирішенні питань, пов’язаних із суддівською кар’єрою та відповідальністю, а також на необхідності оперативного доведення правових висновків Верховного Суду у справах, пов’язаних із війною, до апеляційних судів.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернув увагу на проблеми розгляду судових справ, у яких втрачено матеріали проваджень у зв’язку зі збройною агресією рф. Він поінформував про надходження значної кількості звернень, пов’язаних із цією проблемою.
Представник Вищої ради правосуддя Григорій Усик, аналізуючи стан функціонування системи правосуддя, звернув увагу на проблему фінансування судів, а також на необхідність визначення нормативів та методики навантаження на суддів. З-поміж іншого, він звернув увагу на проблему нерівномірного навантаження в судах та потребу у використанні внутрішніх резервів для зменшення надмірного навантаження на суддів за рахунок відрядження суддів.
Заступник Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Олексій Омельян навів критерії, які враховуються при вирішенні питання про відрядження суддів. Він зауважив, що ВККС України намагається враховувати максимальну кількість факторів для ухвалення найбільш виважених рішень щодо відрядження суддів.
Стосовно конкурсу в суди апеляційної інстанції доповідач поінформував, що оцінку практичних робіт, які зараз виконують конкурсанти, планується завершити в кінці березня – квітні. Комісія спрямовує зусилля, щоб якомога швидше завершити конкурс та заповнити вакансії там, де це потрібно.
Голова Ради суддів України Богдан Моніч підтримав позиції представників судової влади щодо оптимізації мережі судів за принципом «один район – один суд» з можливістю залишення приміщень такого суду в різних населених пунктах. Крім того, він звернув увагу на проблему забезпечення суддів із великим навантаженням додатковими помічниками.
Т. в. о. Голови ДСА України Максим Пампура навів показники матеріального забезпечення судів у 2024 році й поінформував про презентацію концепції розвитку ЄСІТС та про пошук альтернативних шляхів фінансування вдосконалення цієї системи після призупинення підтримки цього питання з боку USAID.
Щодо проблеми фінансування судів доповідач зазначив, що судова влада профінансована лише на 61 % від потреби. Максим Пампура проінформував про плани збільшення рівня заробітної плати помічників, зазначивши про те, що ДСА України комунікує щодо цього питання з Кабміном, адже його вирішення передбачає необхідність зміни нормативно-правових актів.
За інформацією Верховного Суду